Ing. Jan Koreček
Obecné informace obsahuje text Daň z nemovitých věcí. Daň z pozemků je první částí zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí (dále jen "ZDN").
NahoruVymezení pojmů
NahoruPředmět daně
Předmětem daně z pozemků jsou podle § 2 odst. 1 ZDN pozemky na území České republiky, které jsou evidovány v katastru nemovitostí ("KN"). V katastru nemovitostí jsou pozemky evidovány v podobě parcel.
Katastr nemovitostí je veřejný seznam, který obsahuje soubor údajů o nemovitých věcech vymezených v zákoně o katastru nemovitostí zahrnující jejich soupis, popis, jejich geometrické a polohové určení a zápis práv k těmto nemovitým věcem. Katastr nemovitostí eviduje pozemky v podobě parcel. Pozemky katastr nemovitostí člení podle druhů na ornou půdu, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady, trvalé travní porosty, lesní pozemky, vodní plochy, zastavěné plochy a nádvoří a ostatní plochy. Za zemědělské pozemky jsou považovány pozemky s druhem pozemku orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty. Vazba ZDN na katastr nemovitostí je upravena v § 1a ZDN.
NahoruVynětí z předmětu daně
Předmětem daně nejsou a v daňovém přiznání - k dani z nemovitých věcí se neuvádí:
a) pozemky zastavěné zdanitelnými stavbami v rozsahu zastavěné plochy těchto staveb;
Z výměry pozemku uvedené ve výpisu z katastru nemovitostí se odečítá plocha zastavěná zdanitelnou stavbou.
Z výpisu z katastru nemovitostí lze poznat, že jde o druh pozemku "zastavěná plocha a nádvoří" o výměře 1 200 m2. Zdanitelnou stavbou, která je předmětem daně ze staveb a jednotek - rodinným domem - je zastavěno 120 m2. Poplatník v daňovém přiznání uvede pouze plochu pozemku, která je předmětem daně z pozemků, tj. 1 200 – 120 = 1 080 m2.
b) lesní pozemky v rozsahu, v němž jsou lesy ochrannými nebo lesy zvláštního určení podle lesního zákona,
Zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon) člení lesy podle převažujících funkcí do tří kategorií: lesy ochranné, zvláštního určení a hospodářské. Předmětem zdanění lesních pozemků jsou pouze lesy hospodářské ve smyslu § 9 lesního zákona. Pokud se na lesním pozemku nachází les ochranný nebo les zvláštního určení, tak tato část pozemku není předmětem daně.
c) pozemky, které jsou evidovány v katastru nemovitostí s druhem pozemku vodní plocha;
d) pozemky určené pro obranu České republiky;
Jedná se o pozemky určené pro obranu České republiky převážně na území vojenských újezdů ve smyslu zákona č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a dále o pozemky různých vlastníků, pokud jsou určené na základě rozhodnutí příslušného orgánu k zabezpečování obrany České republiky.
e) pozemky v rozsahu odpovídajícím výši spoluvlastnických podílů na nich, které jsou součástí zdanitelných jednotek v budově bytového domu, a jiné pozemky ve spoluvlastnictví vlastníků zdanitelných jednotek v budově bytového domu užívané společně s těmito jednotkami, a to v rozsahu odpovídajícím výši spoluvlastnických podílu těchto spoluvlastníků na nich.
Ustanovení § 2 odst. 2 písm. e) ZDN vyjímá z předmětu daně z pozemků pozemky, které jsou zapsány v katastru nemovitostí na shodném listu vlastnictví jako budova bytového domu, a také pozemky, které byly dokupovány a jsou v katastru nemovitostí na dalším listu vlastnictví. Může se jednat o pozemky, které jsou pod budovou, okolo budovy, anebo tvoří funkční celek s jednotkou nacházející se v budově bytového domu. Podstata změny tohoto ustanovení spočívá v tom, že dokupované pozemky ("jiné pozemky") již nemusí být ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek nacházejících se v budově bytového domu, ale postačí, aby byl pozemek ve spoluvlastnictví části spoluvlastníků jednotek. Tyto pozemky taktéž nejsou předmětem daně z pozemků. Skutečnost, že ke zdanitelné jednotce nacházející se v budově bytového domu patří spoluvlastnický podíl na pozemku, je zohledněna koeficientem, kterým se násobí upravená podlahová plocha zdanitelné jednotky, podle ust. § 10 odst. 3 ZDN. Ustanovení se nevztahuje na pozemky související se zdanitelnými jednotkami nacházejícími se v jiných než bytových domech, např. víceúčelový dům.
NahoruPoplatník
Poplatníkem daně z pozemků zůstává i nadále podle § 3 odst. 1 ZDN především vlastník pozemku.
Podle § 3 odst. 2 ZDN je poplatníkem daně z pozemků, jde-li o pozemek:
- ve vlastnictví České republiky – organizační složka státu, státní příspěvková organizace, státní fond, státní podnik nebo jiná organizace, která je příslušná hospodařit s majetkem státu, dále právnická osoba, která má právo užívat tento pozemek na základě výpůjčky vzniklé podle zákona upravujícího některé užívací vztahy k majetku České republiky,
- ve svěřenském fondu – samotný svěřenecký fond,
- v podílovém fondu – samotný podílový fond,
- ve fondu obhospodařovaném penzijní společností – samotný fond obhospodařovaný penzijní společností,
- zatížený právem stavby – stavebník.
Právo stavby je OZ považováno za nemovitou věc. Je to věcné právo zřídit stavbu na cizím pozemku.
NahoruNájemce
Podle § 3 odst. 3 ZDN je poplatníkem daně z pozemků vždy nájemce u pronajatého pozemku nebo pachtýř u propachtovaného pozemku, je-li:
- evidovaný v katastru nemovitostí zjednodušeným způsobem,
- s ním příslušná hospodařit Správa státních hmotných rezerv,
- převedený na základě rozhodnutí o privatizaci na Ministerstvo financí.
Podle § 3 odst. 4 ZDN je poplatníkem daně z pozemků uživatel pokud
- vlastník pozemku není znám, nebo
- s pozemkem je příslušný hospodařit Státní pozemkový úřad nebo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Situace, kdy vlastník pozemku není znám a poplatníkem je tedy uživatel, jsou nejčastěji u zemědělských pozemků. Jedná se o situace, kdy vlastník není v katastru nemovitostí dostatečně identifikován (identifikace v katastru zcela chybí, je částečná nebo vlastník pozemku zemřel a pozemek nebyl zahrnut do dědického řízní), ale fakticky jsou zemědělsky užívány jinou osobou (např. zemědělcem, zemědělský družstvem). Uživatelé pozemků, které jsou zároveň příjemci dotací, jsou evidováni v registru půdy:
http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/ .
Uživatelem se rozumí i nájemce nebo pachtýř pozemku.
NahoruOsvobození od daně
Zákon v § 4 odst. 1 osvobozuje od daně z pozemků rozsáhlé množství pozemků. Není to však osvobození absolutní.
Např. pozemky ve vlastnictví státu jsou osvobozeny od daně z pozemků, nejsou-li využívány k podnikání, pronajímány nebo propachtovány, s výjimkou pronájmu nebo pachtu rozpočtovým a příspěvkovým organizacím. Jsou osvobozeny pozemky ve vlastnictví té obce, na jejímž katastrálním území se nacházejí.
U pozemků ve vlastnictví obce, které se nacházejí mimo vlastní katastrální území této obce, vyžaduje ZDN podání daňového přiznání, a také zaplacení daně za tyto pozemky, neboť příjemcem daně je obec, na jejímž území se pozemek nachází.
Podle § 4 odst. 1 písm. k) ZDN bodu 2 může poplatník uplatnit nárok na osvobození na pozemek v rozsahu, v jakém se na nich nachází ekologicky významný prvek evidovaný v evidenci ekologicky významných prvků podle zákona upravujícího zemědělství. Evidence ekologicky významných prvků je vedena v LPIS, což je geografický informační systém (GIS), který je tvořen primárně evidencí využití zemědělské půdy. Veřejný registr půdy je dostupný na této internetové adrese: http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/ .
Ekologicky významné prvky definuje Nařízení vlády č. 307/2014 Sb., o stanovení podrobností evidence využití půdy podle uživatelských vztahů, ve znění pozdějších předpisů následovně:
Od zdaňovacího období roku 2025 dochází ke zrušení osvobození podle § 4 odst. 1 písm. k) ZDN bodu 3, a tedy nebudou osvobozeny pozemky v rozsahu, v jakém se na nich nachází příkop, mokřad, močál, bažina, skalní útvar, rokle nebo strž, pokud jde o pozemky ostatních ploch mimo zastavěné území obce podle stavebního zákona, které nejsou užívány k podnikání. V návaznosti na zrušení tohoto osvobození byla již od 1. 1. 2024 zavedena do ZDN nižší sazba daně ve výši 0,08 Kč za 1 m2, která se týká pozemků zařazených do skupiny nevyužitelných ostatních ploch, tj. pozemků evidovaných v katastru nemovitostí s druhem pozemku ostatní plocha a se způsobem využití pozemku neplodná půda, zamokřená plocha, mez, stráň nebo zeleň. Z důvodu zrušení osvobození podle § 4 odst. 1 písm. k) bodu 3 ZDN nemusí poplatník podávat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Tyto změny budou provedeny z moci úřední na základě bodu 3 přechodných ustanovení zákona č. 349/2023 Sb., za použití § 13a odst. 2 ZDN.
Od daně z pozemků může být osvobozena také pouze určitá část pozemku, např. pozemky tvořící jeden funkční celek se zdanitelnou stavbou sloužící školám a školským zařízením, muzeím a galeriím apod.
Podle § 4 odst. 2 ZDN se pozemkem tvořícím jeden funkční celek se stavbou podle stavebního zákona, zdanitelnou stavbou nebo jednotkou rozumí část pozemku nezbytně nutná k provozu a plnění funkce stavby podle stavebního zákona, zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky.
NahoruČasový test
Časově omezené osvobození je např. u zemědělských pozemků na dobu 5 let a lesních pozemků na dobu 25 let počínaje rokem následujícím po roce, kdy byly po rekultivaci technickým opatřením nebo biologickým zúrodňováním vráceny zemědělské nebo lesní výrobě.
NahoruPrávo obcí
Obec může v souladu s § 4 odst. 1 písm. v) ZDN všechny zemědělské pozemky na svém území. Obec osvobození stanoví vydáním obecně závazné vyhlášky. Dále obec může osvobodit podle § 4 odst. 1 písm. z) ZDN pozemky druhu ostatní plocha se způsobem využití pozemku
-
neplodná půda,
-
zamokřená plocha,
-
mez, stráň,
-
zeleň,
-
jiná plocha,
pokud tak stanoví obecně závaznou vyhláškou.
Osvobozeny od daně z pozemků podle § 4 odst. 1 písm. v) ZDN mohou být pozemky, které jsou evidované v KN jako orná půda, chmelnice, vinice, ovocný sad, zahrada a trvalé travní porosty, jestliže tak obec stanoví obecně závaznou vyhláškou. Toto osvobození se nevztahuje na pozemky v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše obce.
Tento nárok na osvobození, pokud je vyhláškou zaveden, nemusí poplatníci podle § 4 odst. 4 ZDN uplatňovat podáním daňového přiznání.
Nárok na osvobození od daně z pozemků nemusí všichni poplatníci uplatňovat podáním daňového přiznání k dani z nemovitých věcí.
Obec, která vlastní pozemky pouze na svém katastrálním území, daňové přiznání nepodává. Naopak poplatník daně z pozemku, který tvoří jeden funkční celek se stavbou ve vlastnictví spolků, je povinen nárok na osvobození od daně z pozemků uplatnit v podaném daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí.
NahoruVýpočet daně
U jednotlivých druhů pozemků si popíšeme stanovení základu daně a výpočet daňové povinnosti.
NahoruOrná půda, chmelnice, vinice...
Základem daně u pozemků orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů je cena zjištěná násobením skutečné výměry pozemku v m2 průměrnou cenou pozemku stanovenou vyhláškou MZ ČR. Pro výpočet daně z pozemků je nezbytným právním předpisem vyhláška č. 298/2014 Sb., o stanovení seznamu katastrálních území s…