dnes je 21.12.2024

Input:

Technické zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku

21.10.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

Technické zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku

Ing. Michal Šindelář, Ph.D.

Právní úprava:

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

    • § 24 odst. 2 písm. v) – Které účetní odpisy jsou výdaji (náklady)

  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví

    • § 24 a 25 – Oceňování

  • Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví

    • § 6 – Dlouhodobý nehmotný majetek

    • § 47, 61 a 61a – Způsoby oceňování DNM a vymezení nákladů s jeho pořízením souvisejících

  • ČÚS pro podnikatele č. 013 – Dlouhodobý nehmotný a hmotný majetek

Popis operace:

Vymezení pojmů

Novelou ZDP v roce 2020 (účinná od roku 2021; ve vybraných případech daných přechodnými ustanoveními aplikovatelná retrospektivně od 1. 1. 2020) byla ze ZDP vyškrtnuta veškerá ustanovení týkající se dlouhodobého nehmotného majetku. Daňová uznatelnost nákladů souvisejících s nehmotným majetkem bude záležet především na vnitřních předpisech účetní jednotky, tj. na vymezení nehmotného majetku a jeho technickém zhodnocení pro účely účetnictví. Účetní jednotka tedy musí propracovat vnitřní směrnice věnující se nehmotnému majetku, aby mohla ustát při daňové kontrole důkazní břemeno.

Definičně se v účetních předpisech za technické zhodnocení rozumí zásahy do majetku uvedeného do užívání, které mají za následek změnu jeho účelu nebo technických parametrů, nebo rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti majetku, včetně nástaveb, přístaveb a stavebních úprav, pokud vynaložené náklady dosáhnou ocenění určeného účetní jednotkou pro vykazování jednotlivého dlouhodobého majetku v položce "B.I. Dlouhodobý nehmotný majetek".

Opravami se rozumí odstraňování částečného fyzického opotřebení nebo poškození majetku za účelem uvedení do předchozího nebo provozuschopného stavu. Opravy lze provádět i výměnným způsobem, pokud tato výměna nemá za následek změnu technických parametrů.

Pro určení technického zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku je tedy důležitá samotná hranice pro zařazení nehmotného majetku. Z pohledu ZDP budou daňově účinné účetní odpisy jak nehmotného majetku a jeho technického zhodnocení.

U většiny účetních jednotek není problematika technického zhodnocení nehmotného majetku tak časté téma, jako problematika technického zhodnocení hmotného majetku.

Oceňování

Dlouhodobý nehmotný majetek (stejně jako jeho technické zhodnocení) vytvořený vlastní činností se oceňuje vlastními náklady v souladu se zákonem o účetnictví. Vlastními náklady se podle ČÚS č. 013 rozumí veškeré přímé a nepřímé náklady bezprostředně související s vytvořením dlouhodobého majetku vlastní činností (výrobní režie), popřípadě nepřímé náklady správního charakteru, pokud vytvoření majetku je dlouhodobé povahy (přesahuje období jednoho účetního období).

Dlouhodobý nehmotný majetek i technické zhodnocení pořízené za úplatu (koupí) se oceňuje pořizovací cenou, kterou se rozumí cena, za kterou byl majetek (technické zhodnocení) pořízen (cena pořízení) a náklady s jeho pořízením související. Vymezení nákladů souvisejících s pořízením dlouhodobého majetku je uvedeno ve Vyhlášce č. 500/2002 Sb.

Souvztažnosti:

Č.  Účetní případ  MD  DAL 
1a.  Pořízení technického zhodnocení  041  211, 321 
Převod nakoupeného technického zhodnocení (SW) po jeho uvedení do používání  013  041
2.  Aktivace technického zhodnocení pořízeného ve vlastní režii  01x  58x 
3.  Zúčtování účetních odpisů  551  07x 
4.  Vyřazení dlouhodobého hmotného majetku  07x  01x 
Zúčtování zůstatkové ceny - likvidace 551  07x 
5.  Účtování o technickém zhodnocení majetku, jehož hodnota nepřesáhla limit, na základě dodavatelské faktury  518 321 

Účtování:

Uvedení majetku a technického zhodnocení do užívání, pokud již nebyl majetek a

Nahrávám...
Nahrávám...