1001
Přehled o peněžních tocích
prof. Ing. Libuše Műllerová, CSc.
NahoruPřehled o peněžních tocích
Přehled o peněžních tocích (jinak také výkaz cash flow) je rozpisem vybraných položek z účetní závěrky a podává informace o přírůstcích (příjmech) a úbytcích (výdajích) peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů. Doplňuje tak informace z rozvahy a výkazu zisku a ztráty. Požadavek na jeho strukturu a obsahové vymezení stručně upravují § 41 až 43 PVZÚ. Podrobnou strukturu, obsah a způsob sestavení pak upravuje Český účetní standard pro podnikatele č. 023 – Přehled o peněžních tocích.
Výkaz podává informaci o tom, jaký je stav peněžních prostředků na počátku a na konci účetního období a jak se jednotlivé činnosti účetní jednotky podílely na přítoku (či odčerpání) peněžních prostředků. Pro uživatele účetních informací je důležitým zdrojem informací o finančním hospodaření účetní jednotky.
Zopakujme si z 1. lekce, které účetní jednotky mají povinnost přehled o peněžních tocích sestavovat:
-
Účetní jednotky uvedené v § 1a písm. b) až d) ZoÚ, tj. banky, pojišťovny nebo zajišťovny a penzijní společnosti přehled o peněžních tocích nesestavují.
-
Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky nejsou povinny sestavovat přehled o peněžních tocích.
-
Vybrané účetní jednotky (organizační složky státu, státní fondy podle rozpočtových pravidel, územní samosprávné celky, dobrovolné svazky obcí, Regionální rady regionů soudržnosti, příspěvkové organizace a zdravotní pojišťovny – § 1 odst. 4 ZoÚ sestavují přehled o peněžních tocích, pokud k rozvahovému dni a za bezprostředně předcházející účetní období splní obě hodnoty pro zákonnou povinnost auditu (§ 20 ZoÚ).
Přehled o peněžních tocích je důležitou doplňkovou informací k výkazu zisku a ztráty, neboť vykazovaný zisk ještě nemusí znamenat dostatek peněžních prostředků a naopak vykazovaná ztráta jejich nedostatek.
Za peněžní prostředky se považují
- peníze v hotovosti včetně cenin (účtová skupina 21),
- peněžní prostředky na bankovních účtech (účtová skupina 22) a případně peníze na cestě (účtová skupina 26),
- peněžní ekvivalenty, kterými se rozumí krátkodobý vysoce likvidní finanční majetek, který je snadno a pohotově směnitelný za předem známou částku peněžních prostředků (zejména likvidní cenné papíry určené k obchodování na veřejném trhu).
V příloze k účetní závěrce účetní jednotka uvede, co zahrnuje do peněžních prostředků a případně co do peněžních ekvivalentů.
Přehled o peněžních tocích má následující strukturu:
-
peněžní toky z provozní činnosti,
-
peněžní toky z investiční činnosti,
-
peněžní toky z finanční činnosti (přesněji z financování).
Účetní jednotka uvede v příloze každou změnu v modelu, konstrukci a obsahové náplni ukazatelů přehledu o peněžních tocích oproti předcházejícímu účetnímu období, zejména změny zásad při určování součástí peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů.
Přehled o peněžních tocích z provozní činnosti lze sestavovat:
- přímou metodou, u které se vychází z vhodně zvoleného a uspořádaného způsobu sledování peněžních příjmů a peněžních výdajů, například na členění výkazu zisku a ztráty, nebo
- nepřímou metodou, u které je výsledek hospodaření účetní jednotky zjištěný jako rozdíl výnosů a nákladů upraven zejména o
-
nepeněžní transakce v provozní činnosti (tj. transakce, které ovlivňují účetní výsledek hospodaření, avšak nemají přímý vliv na přírůstek nebo úbytek peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů, jako např. odpisy, tvorba a čerpání rezerv a opravných položek),
-
neuhrazené náklady a výnosy minulých nebo budoucích účetních období (tj. náklady a výnosy hrazené s časovým posunem),
-
změnu pracovního kapitálu, kde se sleduje změna stavu (přírůstky a úbytky) pohledávek, závazků a zásob.
-
položky příjmů a výdajů spojených s finanční a investiční činností (z části provozní činnosti se vylučují.
Pravidlo pro úpravu jednotlivých položek přehledu o peněžních tocích, které jsou přebírány u nepřímé metody z rozvahy a výkazu zisku a ztráty, lze charakterizovat následovně:
Přehled o peněžních tocích tak, jak ho upravuje ČÚS č. 23, je kombinací přímé a nepřímé metody. Nepřímá metoda se používá v první části provozního cash flow, přímá metoda je použita v závěru provozní části a v obou následujících částech, tj. u investiční a…