2.6.12
Pracovní pohotovost
doc. JUDr. Margerita Vysokajová, CSc.
Pracovní pohotovostí se rozumí doba, kdy je zaměstnanec připraven k případnému výkonu práce odpovídající jeho pracovní smlouvě, která musí být v případě naléhavé potřeby vykonána nad rámec jeho rozvrhu pracovních směn. Pracovní pohotovost může být držena na místě dohodnutém se zaměstnancem, které musí být odlišné od pracovišť zaměstnavatele [ § 78 odst. 1 písm. h) ZP ].
Pokud by zaměstnanec byl takto připraven k výkonu práce podle pokynů zaměstnavatele na pracovišti zaměstnavatele, šlo by v tomto případě o pracovní dobu a zaměstnanci by za tuto dobu, náležela mzda či plat [srov. § 78 odst. 1 písm. a) ZP].
Dohoda o pracovní pohotovosti
Zaměstnavatel se musí se zaměstnancem na držení pracovní pohotovosti nejprve (dle § 95 ZP) dohodnout, např. v pracovní smlouvě nebo v jiné dohodě. Teprve na základě této dohody je zaměstnavatel oprávněn pracovní pohotovost nařídit. V dohodě by mělo být uvedeno místo, kde se bude zaměstnanec v době pohotovosti zdržovat (zpravidla jeho bydliště, ubytovna), a další podrobnosti, např. povinnost mít zapnutý mobil po celou dobu pohotovosti, dostavit se na pracoviště v určitém časovém limitu, způsob dopravy, povinnost udržovat se po celou dobu pohotovosti ve stavu způsobilosti k práci (zejm. nebýt pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek) apod.
Rozsah a odměna
…