Náklady příštích období
Ing. Zdenka Cardová, Ing. Jindřich Carda
Právní úprava:
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů
-
ČÚS pro podnikatele
-
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
-
Pokyn GFŘ D-22
Popis operace:
Účtování o nákladech příštích období je pravděpodobně nejznámějším typem časového rozlišování, a to především z důvodu využití při leasingu u leasingového nájemce.
Náklady příštích období jsou aktiva, která představují výdaje běžného účetního období (popř. výdaje minulých účetních období), jež ovšem budou moci ovlivnit výsledek hospodaření jako náklady až v příštích obdobích. Jedná se přitom vždy o výdaje týkající se konkrétních jednotlivých účtů v účtové třídě 5, například náklady na zařazení většího rozsahu drobného nehmotného nebo hmotného majetku do používání, nájemné a pachtovné placené předem, předplatné apod. Náklady příštích období se zúčtovávají na příslušný účet v tom účetním období, s nímž časově rozlišené náklady věcně souvisejí.
Účtování o nákladech příštích období je tedy spojeno s platbou předem, která ovšem nemá charakter zálohy, neboť již došlo ke splnění určitého závazku. Zpravidla ze smlouvy, popř. z jiných okolností, je jednoznačně známý titul časového rozlišení, částka i období, kterého se týká. Tím se účtování o nákladech příštích období zásadně liší od podstaty pouze poskytnuté zálohy. Zároveň je vhodné uvědomit si i odlišnost od účtování o dohadných položkách, při němž neznáme přesně částku, o které se účtuje.
Analytické účty:
Účet nákladů příštích období musí být analyticky členěn podle jednotlivých věcných titulů časového rozlišení. Tím se má na mysli, že musí být odděleně evidován každý jednotlivý případ časového rozlišování.
Účetní…