dnes je 19.9.2024

Input:

Dohody o provedení práce - povinnosti zaměstnavatele od 1. 7. 2024 a od 1. 1. 2025

1.8.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

13.1.2.1
Dohody o provedení práce – povinnosti zaměstnavatele od 1. 7. 2024 a od 1. 1. 2025

Ing. Růžena Klímová

Co platí pro dohodu o provedení práce do 31. 12. 2024? Účast na nemocenském pojištění se posuzuje u každého zaměstnavatele samostatně. A v každém kalendářním měsíci zvlášť. Pro vznik účasti na nemocenském pojištění je rozhodující výše zúčtovaného příjmu v kalendářním měsíci. Jde-li o zúčtovanou odměnu nejvýše v částce 10 000 Kč, účast nevzniká. Nad tuto výši účast vzniká.

Pokud má zaměstnanec s týmž zaměstnavatelem uzavřeno více DPP, odměny se za kalendářní měsíc sčítají a účast na nemocenském pojištění se posuzuje z úhrnu příjmů ze všech DPP. Pokud je součet odměn za kalendářní měsíc větší než 10 000 Kč, posuzuje se pro účely oznamování nástupu a skončení zaměstnání každá DPP za samostatné zaměstnání. Tento princip se promítá do nároku na dávky nemocenského pojištění, vyplňování ELDP a odvodu pojistného na sociální zabezpečení.

Do 30. 6. 2024 platila povinnost oznamovat nástup do zaměstnání do 20. kalendářního dne následujícího měsíce, v němž byl zaměstnanec poprvé od nástupu do zaměstnání účasten nemocenského pojištění. Od 1. 7. 2024, jsou tyto povinnosti stanoveny odlišně formou zasílání "Výkazu příjmů".

Evidence všech DPP od 1. 7. 2024

Každý zaměstnavatel je povinen od 1. 7. 2024 elektronicky sdělovat výši příjmů všech svých zaměstnanců činných na základě DPP, a to vždy do 20. kalendářního dne následujícího měsíce formou závazného formuláře "Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činných na základě DPP".

Poprvé byl výkaz zasílán za měsíc červenec 2024 do 20. 8. 2024. Výkaz se zasílá bez ohledu na to, zda DPP založila účast na nemocenském pojištění či nikoliv a bez ohledu na to, zda byla uzavřena před 1. 7. 2024 nebo po 30. 6. 2024. Výkaz se zasílá i tehdy, pokud DPP trvá a žádná odměna nebyla zaměstnanci v příslušném měsíci zúčtována. Výkaz je možné zasílat prostřednictvím uživatelského software nebo prostřednictvím ePortálu ČSSZ.

Pokud bude oznamován nástup zaměstnance, který nemá dosud přiděleno české rodné číslo ani evidenční číslo pojištěnce, uvede zaměstnavatel ve výkazu kromě data nástupu do zaměstnání, druhu činnosti a výše příjmů následující údaje: jméno, příjmení, rodné příjmení, pohlaví, datum narození, místo narození, státní občanství, aby bylo možné přidělit EČP.

Registr zaměstnavatelů

Do registru zaměstnavatelů se musí přihlašovat i zaměstnavatelé zaměstnávající pouze zaměstnance činné na základě DPP bez účasti na nemocenském pojištění, a to do 8 kalendářních dnů od nástupu prvního takového zaměstnance do zaměstnání.

Nástup nového zaměstnance na DPP od 1. 7. 2024

Zaměstnavatel je povinen elektronicky oznámit nástup zaměstnance do zaměstnání ve lhůtě do 20. kalendářního dne následujícího měsíce formou "Výkazu příjmů". Nadále je možné oznamovat nástup do zaměstnání i pomocí formuláře "Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání)" (dále též "OZN").

Skončení zaměstnání zaměstnance na DPP od 1. 7. 2024

Oznámení o skončení zaměstnání zaměstnance na DPP se provede prostřednictvím "Výkazu příjmů", případně tiskopisu "Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání)", byl-li touto formou oznámen nástup do zaměstnání. I v těchto případech však bude možné oznámit skončení zaměstnání jen pomocí "Výkazu příjmů".

Dohody o provedení práce od 1. 1. 2025

S účinností od 1. 1. 2025 bude platit nová úprava. Došlo ke zrušení sledování úhrnu příjmu z DPP od všech zaměstnavatelů. Limit do výše 25 % průměrné mzdy se zachovává pouze pro jednoho zaměstnavatele, který získá u ČSSZ tzv. první pořadí (režim oznámené dohody). Ostatní DPP se dostanou do režimu účasti na nemocenském pojištění z hlediska zaměstnání malého rozsahu nebo z hlediska zaměstnání ostatního (tzv. zaměstnání velkého rozsahu).

Režim oznámené dohody

Zaměstnavatel může uplatňovat režim oznámené dohody u zaměstnance činného na základě DPP, pokud před uplatněním režimu oznámené dohody oznámil ĆSSZ záměr uplatňovat režim oznámené dohody. V oznámení záměru zaměstnavatel uvede jméno a příjmení zaměstnance, rodné číslo nebo datum a místo narození, nebylo-li rodné číslo přiděleno, kalendářní měsíc, za který hodlá uplatnit režim oznámené dohody u zaměstnance poprvé, a den nástupu tohoto zaměstnance do zaměstnání, nebyl-li oznámen před oznámením tohoto záměru.

Záměr uplatňovat režim oznámené dohody lze oznámit nedříve od prvního dne kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, od něhož zaměstnavatel hodlá režim oznámené dohody uplatňovat, nikoliv však dříve než v den, kdy zaměstnavatel oznámil datum nástupu tohoto zaměstnance do zaměstnání. Nejpozději však do dvacátého kalendářního dne, který následuje po kalendářním měsíci, za který režim oznámené dohody u tohoto zaměstnance hodlá uplatnit.

Má-li záměr uplatňovat režim oznámené dohody u téhož zaměstnance více zaměstnavatelů, může režim oznámené dohody uplatňovat u tohoto zaměstnance jen ten zaměstnavatel, který oznámil ČSSZ záměr jako první. Záměr lze podávat nejdříve od 1. 1. 2025.

Režim oznámené DPP trvá do konce kalendářního měsíce, v němž oznámená DPP skončila, nedošlo-li k ukončení režimu oznámené dohody dříve. Měl-li zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřeno více DPP v kalendářním měsíci, končí režim oznámené DPP skončením poslední DPP. V kalendářním měsíci, v němž zaměstnanci trvá režim oznámené DPP, jsou všechny DPP trvající v tomto měsíci považovány za oznámené DPP.

Od 1. 1. 2025 bude možné nástup do zaměstnání zaměstnance na DPP oznámit společně se záměrem využívat režim oznámené dohody. Datum nástupu zaměstnance činného na základě DPP do zaměstnání i datum skončení zaměstnání bude zaměstnavatel oznamovat elektronicky prostřednictvím uživatelského software zaměstnavatele nebo přes interaktivní formulář "Výkaz příjmů" na e-Portálu ČSSZ.

ČSSZ sděluje zaměstnavateli na jeho žádost v elektronické podobě, zda je evidován záměr uplatňovat režim oznámené dohody u jednotlivého zaměstnance. Žádost zaměstnavatel podává datovou zprávou. Zjistí-li ČSSZ, že již dříve záměr uplatňovat režim oznámené dohody u téhož zaměstnance uplatnil jako první jiný zaměstnavatel, elektronicky informuje o této skutečnosti neprodleně zaměstnavatele, který oznámil záměr uplatňovat režim oznámené dohody u zaměstnance jako další v pořadí.

Evidence oznámených dohod

ČSSZ vede evidenci zaměstnavatelů, kteří ohlásili záměr uplatňovat režim oznámené dohody jako první, vede též evidenci zaměstnavatelů, kteří uplatňují režim oznámené dohody, a zaměstnanců v režimu oznámené dohody. Tato evidence může být vedena v rámci registru pojištěnců a registru zaměstnavatelů.

Ukončení režimu oznámené dohody

Zaměstnavatel oznamuje ukončení uplatňování režimu oznámené dohody u zaměstnance, a to ve lhůtě do 20 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém uplatnil režim oznámené dohody u zaměstnance naposledy s uvedením kalendářního měsíce, v němž končí režim oznámené dohody. Oznámení zaměstnavatele o ukončení uplatňování režimu oznámené dohody u zaměstnance se zároveň považuje za zrušení záměru uplatňovat režim oznámené dohody u zaměstnance.

Režim oznámené dohody u zaměstnance skončí nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém skončí tato dohoda.

Nahrávám...
Nahrávám...