2021.25.2
DIS a DIS+ v letech 2021-2022
Mgr. Ing. Eva Horáková
V letošním roce (28. 2.) byl pro širokou veřejnost spuštěn Portál MOJE daně a Online finanční úřad. Ten zahrnuje možnost využívat služby Daňové informační schránky, která je vymezena daňovým řádem (zákon č. 280/2009 Sb., dále jen "daňový řád").
Služby Daňové informační schránky jsou aktuálně dostupné ve dvou verzích. Legislativní úprava umožňuje souběh využívání Daňové informační schránky, jejíž služby a podmínky byly stanoveny jak daňovým řádem účinným do 31. 12. 2020, tak od 1. 1. 2021. Vzhledem k tomu, že nejsou shodně vymezeny způsoby pro přihlášení i rozsah poskytovaných služeb, existuje možnost se přihlásit do:
-
"DIS", jak je označována Daňová informační schránka vymezená daňovým řádem účinným do konce roku 2020,
-
i "DIS+", která je vymezena daňovým řádem účinným od 1. 1. 2021.
Fakticky je tak možné i nadále využívat DIS, která byla poprvé zpřístupněna v roce 2008. Její služby byly postupně modernizovány a rozšiřovány, přičemž možnosti pro přihlášení a přístup do ní odpovídají vymezení daňového řádu, ve znění účinném do konce roku 2020. To znamená, že do ní může vstupovat (při splnění všech podmínek) jak daňový subjekt, tak i zástupce daňového subjektu, který je oprávněn zastupovat daňový subjekt při správě daní v neomezeném rozsahu nebo je zmocněn k přístupu do DIS. Pro možnost jejího využívání bylo nutné podat správci daně Žádost o zřízení (pokud nebyla zřízena ze zákona) a Přihlášku k nahlížení, případně i Plnou moc. Žádost o zřízení DIS již po 4. 2. 2021 není možné podat. Pokud ale byla zřízena před tímto datem, je možné její služby i nadále využívat, a to až do 28. 2. 2022, kdy končí přechodné období vymezené legislativní úpravou.
Od 1. 3. 2022 bude možné se přihlásit jen do DIS+. Tu je možné využívat již nyní. Přístup do ní je na přístupu do DIS nezávislý.
Pro možnost kontinuálního využívání služeb je tedy nutné v rámci přechodného období provést aktivaci příslušných DIS+ a nastavit požadovaná pověření přístupem. To je možné jen prostřednictvím Online finančního úřadu a DIS+.
NahoruZpůsoby přihlášení do DIS+
Prvním krokem pro možnost využití DIS+ je výběr volby Online finanční úřad na stránce www.mojedane.cz . V části Přihlášení do DIS+ je pak nutné zvolit jednu ze tří nabízených možností. Je možné se přihlásit:
- s využitím e-identity (od 1. 12. 2021 nově nazývána jako "Identita občana"),
- pomocí ověření identity způsobem, kterým se lze přihlásit do datové schránky, nebo
- zadáním přístupových údajů přidělených Finanční správou ČR.
Přístupové údaje přidělené Finanční správou ČR slouží výhradně pro účely přihlášení do DIS+. Tato možnost je určena zejména pro uživatele, kteří nemohou využít ostatních způsobů pro přihlášení. Požádat o přístupové údaje lze prostřednictvím online žádosti, přičemž jejich využití pro přihlášení je možné až po ověření totožnosti uživatele na finančním úřadě.
Eidentita.cz ( identitaobcana.cz ), jako Portál národního bodu pro identifikaci a autentizaci, zprostředkovává ověření totožnosti mezi poskytovatelem identity a poskytovatelem služby. K prokazování totožnosti online slouží různé identifikační prostředky, jejichž poskytovatelé získali příslušnou akreditaci. Mezi ně patří například elektronický občanský průkaz s čipem, služba mojeID nebo také bankovní identita. Ta slouží pro přihlášení uživatelů, kteří mají u vybraných bank přístup do internetového bankovnictví.
NahoruSeznam DIS+
Po přihlášení je uživateli zobrazen seznam DIS+, do kterých má přístup. Pro využití služeb DIS+ (daného daňového subjektu) je nutné nejprve DIS+ aktivovat vybráním příslušné volby. V seznamu DIS+ je v první části zobrazena osobní DIS+ uživatele. Pokud tzv. ze zákona má uživatel právo jednat za jiné daňové subjekty, bude mít jejich DIS+ zobrazeny v části Jsem oprávněnou osobou. Přístup do těchto DIS+ je umožněn fyzické osobě, která je statutárním orgánem, zákonným zástupcem, opatrovníkem, ustanoveným zástupcem, insolvenčním správcem, svěřenským správcem, osobou spravující pozůstalost, případně další osobou, jejíž oprávnění k přístupu do DIS+ vyplývá přímo z daňového řádu. V ostatních případech je možné do DIS+ přistupovat prostřednictvím uděleného pověření přístupem. Tyto DIS+ jsou pak zobrazeny v části Mám pověření přístupem.
Pověření přístupem do DIS+ není zmocněním ve smyslu daňového řádu. Je možné jej udělit pouze z konkrétní DIS+, do které má být přístup umožněn, dle rozsahu oprávnění pověřujícího.
NahoruPověření přístupem obecně
Pověření nového uživatele přístupem spočívá v jeho identifikaci, a to pomocí kódu pro pověření nebo čísla jeho občanského průkazu s uvedením jména a příjmení. Při využití kódu pro pověření není třeba k identifikaci uživatele zadávat žádné další informace. Svůj kód pro pověření najde po přihlášení každý uživatel ve svém uživatelském účtu.
V dalším kroku je nutné vymezit, jaký má být dotčenému uživateli udělen rozsah pověření přístupem. Aktuálně jsou vymezeny tři základní možnosti, z kterých je možné volit:
- První variantou jsou Úplná oprávnění, která zahrnují možnost prohlížení všech dostupných informací a provádění všech operací včetně odesílání podání.
- Další možností je oprávnění pro Prohlížení vybraných údajů, kdy je možné si zvolit, zda uživatel bude moci nahlížet na všechny údaje, nebo jen na údaje k určeným částem. Uživatelé s právem k prohlížení nemohou odesílat prostřednictvím DIS+ podání.
V obou těchto případech, tedy jak v případě úplných oprávnění, tak v případě oprávnění k prohlížení, je možné si (při splnění podmínek vymezených v daňovém řádu) zvolit, zda dotčený uživatel bude moci umožnit do vybrané DIS+ přístup dalším uživatelům, či nikoliv.
- Poslední variantou je pak volba Administrátor, která umožňuje pověřit přístupem uživatele, který může spravovat pověření přístupem. To znamená, že administrátorovi je v DIS+ umožněno pověřovat přístupem, měnit rozsah pověření, rušit ho a zobrazovat si jen navazující informace.
Po potvrzení zadaných…